• Spojená škola internátna , Breziny 265, Prakovce, 05562

         

        Školský poriadok

         

           Špeciálna základná škola, Kováčska 12, 056 01 Gelnica

         

        Riaditeľka Spojenej školy internátnej v Prakovciach, Breziny 265 s organizačnými zložkami : Špeciálna základná škola Gelnica, Špeciálna základná škola Prakovce, Školský klub detí Gelnica, Praktická škola internátna Prakovce, Praktická škola Gelnica, Odborné učilište internátne, Školský internát, po prerokovaní v pedagogickej rade a na základe Zákona č. 596/2003 o školskej správe v školstve a školskej samospráve, Zákona č.245/2008 Z.z.o výchove a vzdelávaní, Vyhlášky  MŠ SR č. 320/2008 Z.z. o základnej škole, (Vyhlášky MŠ SR č.  322/2008  Z.z.  o špeciálnych  školách) a o   zmene  a doplnení ďalších zákonov dňom 1.3.2019 vydáva tento Školský poriadok.

         

         

         Úvodné ustanovenia

         

        • Riaditeľka Spojenej školy internátnej v Prakovciach (ďalej len škola“) vydáva po prerokovaní na pedagogickej rade a na základe zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a vyhlášky MŠ SR č. 320/2008 o základnej škole, Vyhlášky MŠ SR č.  322/2008 Z.z. o špeciálnych  školách – Školský poriadok.
        • Školský poriadok je súčasťou základných vnútorných dokumentov školy. Jeho cieľovou skupinou sú žiaci, pedagogickí a nepedagogiczamestnanci školy, prípadne ďalší účastníci, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľajú na organizovavyučovacích a mimovyučovacích aktivít školy. Všetci zamestnanci a žiaci školy sú povinní ho dodržiavať.
        • V záujme zaistenia práva na vzdelanie vedenie školy zabezpečí vnútorný chod školy, organizáciu života žiakov a podmienky pre optimálne medziľudské vzťahy tak, aby čas strávený v škole bol maximálne efektívne využitý z hľadiska vzdelávania a mimoškolskej činnosti. Škola bude dôsledne dodržiavať Deklaráciu práv dieťaťa a Listinu základných ľudských prác a slobôd vo vzťahu k žiakom, pedagogickým a ostatným zamestnancom školy.
        • Školský poriadok je verejne prístupný na web stránke školy , v priestoroch zborovne školy,   pracovni riaditeľa školy,  kmeňových triedach .

         

        1. Organizácia vyučovania

         

        Vyučovací proces sa riadi platným rozvrhom hodín, ktorý schválila pedagogická rada.

        Rozvrh hodín je povinný rešpektovať každý žiak a pedagogický pracovník.

        Vyrušovať žiakov a pedagógov počas vyučovania nie je dovolené. 

        ŠZŠ Prakovce : začiatok vyučovania o 7,50 hod. – 13,00 hod. poslednou hodinou.

        Rozvrh hodín a plán dozorov učiteľov, sa nachádza v zborovni a v kancelárii ZRŠ.

        Budova ŠZŠ Prakovce je v pracovných dňoch prístupná od 7,00 hod. do 15,30 hod.

        Žiaci vstupujú do budovy školy od 7.30.

        Budova školy sa o 8.00 zamyká. Vstup do budovy školy nezamestnaným osobám je možný len so súhlasom zodpovedných zamestnancov školy a po zapísaní sa do knihy návštev.  Vyrušovanie pedagógov a žiakov je možné len cez prestávku. 

        Vstup do areálu školy mimo vyučovania je na vlastné riziko, pretože škola zaisťuje ochranu zdravia žiaka len pri činnostiach priamo súvisiacich s výchovou a vzdelávaním. 

        Každá trieda, ktorá má pridelenú skrinku sa o ňu stará počas celého školského roka. Dbá o čistotu a poriadok v nej. Škody úmyselne spôsobené v priestoroch šatne hradia žiaci.

         

          1. Popoludňajšia činnosť a mimo vyučovacia činnosť

        Výchova mimo vyučovania sa zameriava na záujmovú, rekreačnú, telovýchovnú a spoločenskú činnosť žiakov.  V popoludňajších hodinách sa uskutočňuje záujmová činnosť a spoločné podujatia podľa potrieb a záujmov žiakov. Na tento účel škola sprístupňuje priestory tried, počítačovej učebne, knižnice a ihriska, relaxačnej miestnosti, keramickej dielne. Počas záujmovej činnosti je za žiakov zodpovedný vedúci záujmovej činnosti.

        Škola organizuje školské výlety, exkurzie . . . Pre žiakov, ktorí sa na výlete, exkurzii nezúčastnia, zabezpečí škola náhradné vyučovanie.

         

          1. Styk s verejnosťou

        Všetky osoby pri vstupe do budovy školy sú povinné na požiadanie služby konajúceho dozoru, alebo vrátnika preukázať svoju totožnosť a zapísať sa do knihy návštev. Netýka sa to žiakov a zamestnancov. 

        Úradné hodiny pre rodičovskú verejnosť v styku s vyučujúcimi sú pred začiatkom a po skončení vyučovania alebo počas prestávok. 

        Úradné hodiny vedenia školy sú v čase mimo vyučovaciu a kontrolnú činnosť a popoludní.  Úradné hodiny vedenia školy sú umiestnené pri vstupe do školy. 

        Informácie o žiakoch môžu zákonní zástupcovia získať na triednych aktívoch rodičov alebo na vopred dohovorenej konzultácii s triednym učiteľom, prípadne iným vyučujúcim, ktorý o konzultácii informuje triedneho učiteľa. 

        Rodič po vstupe do školy nemôže kedykoľvek spontánne riešiť konflikty vzniknuté medzi jeho dieťaťom a inými žiakmi. Na vzniknutý konflikt je povinný upozorniť triedneho učiteľa a vedenie školy. 

         

                                                        1.3 Zabezpečenie ochrany majetku školy

         

        Učebné pomôcky a didaktickú techniku vyučujúci po použití uložia do uzamykateľných skriniek, prípadne skontrolujú či sú vypnuté PC a internaktívna tabuľa.  Vyučujúci po ukončení poslednej vyučovacej hodiny a výchovnej činnosti v ŠKD zabezpečia uzatvorenie okien na učebniach.  Upratovačka po vykonaní upratovacích prác skontroluje uzatvorenie okien na učebniach, kabinetoch a chodbe, uzamkne miestnosť, zborovňu a kľúče odloží na vyhradené miesto.  Školník po skončení dennej prevádzky skontroluje uzatvorenie vody, okien v triedach a dielňach,  sociálnych zariadeniach, uzamkne kotolňu.  Vchod do budovy školy zamyká vedúca THÚ, prípadne služba na školskom internáte. Školská jedáleň vychádza z režimu školy a pre svoju špecificčinnosť a prevádzku má vypracovaný vlastný poriadok.

         

        Vyučovanie: podľa rozvrhu od 7,50 hod. – 13,00 hod.

         

        Hodina

        Od

        Do

        1. hod.

        7,50 hod.

        8,35 hod.

        1. hod.

        8,40 hod.

        9,25 hod.

        1. hod.

        9,30 hod.

        10,15 hod.

        1. hod.

        10,35 hod.

        11,20 hod.

        1. hod.

        11,25 hod.

        12,10 hod.

        1. hod.

        12,20 hod.

        13,00 hod.

         

        Veľká prestávka : 20 min v čase 10,15 hod. – 10,35 hod.

         

        2 Práva a povinnosti žiakov

        2.1 Práva žiakov

         

        • Žiak má právo na jemu zrozumiteľný výklad učiva.
        • Žiak má právo k danému učivu položakúkoľvek otázku a dostať na ňu odpoveď.
        • Žiak má právo na omyl.
        • Žiak má právo na objektívne hodnotenie.
        • Žiak má právo na ohľaduplné a taktné zaobchádzanie zo strany učiteľa i spolužiakov.
        • Žiak má právo v primeranom čase, priestore a primeraným spôsobom vyjadriť svoj názor.
        • Žiak má právo sedieť s kým chce, pokiaľ svojím správaním neruší učiteľa, spolužiakov.
        • Žiak má právo na prestávku, ako ju stanovuje školský poriadok.
        • Žiak má právo na slobodné rozhodnutie o výzore a oblečení, ktoré neporopaguje netoleranciu, radikálne hnutie a ich symboly, nápisy nabádajúce k šíreniu návykových látok a je v duchu slušnosti a mravnosti
        • Žiak má právo na včasné a objektívne hodnotenie a posúdenie svojich študijných a pracovných výsledkov, na zdôvodnenie klasifikácie a na analýzu chýb pri písomných a ústnych odpovediach.
        • Žiak má právo sa v prípade porušovania svojich práv zo strany iných žiakov alebo zo strany učiteľa obrátiť na triedneho učiteľa, zástupkyňu školy a riaditeľku školy.

         

        2.2 Príchod do školy, príprava na vyučovanie

         

        • Žiaci prichádzajú do školy tak, aby boli 5 minút pred ziatkom vyučovania vo svojej triede.
        • Vyučovanie sa začína v čase od 7,50 hod.
        • Žiaci vchádzajú do školy hlavným vchodom, prezujú sa a veci si uložia do uzamykateľných skriniek.
        • V zmysle slušného správania sa žiaci zdravia navzájom. Žiak je povinný pri prvom stretnutí pozdraviť vyučujúcich a ostatných zamestnancov školy.
        • Je neprípustné, aby po zazvonení na hodinu žiaci behali po triede, prípadne vybiehali na chodbu. Po zazvoneje povinný každý žiak sedieť na svojom mieste.
        • Žiaci sú povinní chodiť doškoly upravení,v slušnom oblečení, bez výstredností v úprave vlasov a zovňajšku  a v súlade s hygienickými normami. Na telesnú výchovu používajú cvičebný úbor, na pracovné vyučovanie používajú pracovný odev.
        • Žiaci sa správajú počas vyučovania disciplinovane , nevyrušujú a nerozptyľujú pozornosť spolužiakov,   svojím    konaním   a správaním   neobmedzujú   práva   ostaných   osôb zúčastňujúcich  sa výchovy a vzdevania.
        • Jezakázané používanie vulgárnych výrazov.
        • Žiak je povinný zahlásiť úraz alebo nevoľnosť dozor konajúcemu učiteľovi.
        • Žiaci sú povinní chrániť svoje zdravie i zdravie spolužiakov, pomáhať pri udržovaní poriadku v škole a jej okolí. Dodržiavať hygienické pravidlá, bezpečnostné predpisy pri činnosti vo všetkých priestoroch školy.
        • Zakazujú sa všetky zdraviu škodlivé činnosti, faenie, pitie alkoholických nápojov, používanie drog a omamných látok. Žiaci nesmú hrať hazardné hry, nosiť do školy nebezpné predmety. Je zakázané používať mobily, komunikovať prostredníctvom sms správ a sociálnych sietí počas vyučovacieho procesu. Mobilný telefón musí byť vypnutý, aby nerušil vyučovanie.  Je zakázavyhotovovať digitálne záznamy vyučujúcich a žiakov a publikovať ich na verejne prístupných web stránkach alebo ináč šíriť bez súhlasu.
        • Je zakázané nosiť cennosti, väčšie sumy peňazí a predmety, ktoré ohrozujú bezpnosť a zdravie. Poistenie školských potrieb, odevov a obuvi škola sprostredkuje s poisťovňou na žiadosť rodičov. Poistzaplatí rodič. Škola nezodpovedá za stratu menovaných zariadení (telefón, tablet a pod.).
        • Žiaci majú prísne zakázaakékoľvek prejavy alebo len náznaky násilia, šikanovania, rasizmu a znevažovania iných ani fyzickou ani psychickou formou. Tieto prejavy sa budú posudzovať mimoriadne, pretože sme škola, kde sa šikanovanie netoleruje.
        • Žiaci sú povinní nosiť pridelené učebnice a školské potreby podľa rozvrhu hodín, prípadne podľa pokynov učiteľa. Žiaci sú povinní zaobchádzať šetrne s učebnicami a so školským majetkom. Kdé poškodenie školského  majetku a učebníc sú povinní nahradiť rodičia žiaka, ktorý škodu spôsobil.
        • Žiaci sú povinní udržiavať svoje miesto v čistote a šetriť elektrickou energiou a vodou.
        • Triedy sa vetrajú v priebehu vyučovania vždy za prítomnosti učiteľa (z bezpnostných dôvodov). Je zakázavykláňať sa z okien, sedieť na oknách, parapetných doskách.
        • Žiaci rešpektujú na  školskýcvýletoch,  exkurziách,  vychádzkach  pokyny pedagogických zamestnancov. Žiaci sú povinní správať sa aj mimo vyučovania tak, aby neporušovali zásady slušnosti. Ku všetkým zamestnancom školy a ku všetkým návštevám sa žiaci správazdvorilo.
         
        • Žiaci dodržiavazasadací poriadok v triede podľa vlastného výberu, ktorý schválil triedny učiteľ. Bez povolenia nesmú opustiť svoje miesto ani triedu.
        • Ak v rodine žiaka niektorý člen ochorie na nákazlivú chorobu vrátane parazitov, oznámi to žiak, alebo rodbezodkladne riaditeľke školy.
        • Neskorý príchod žiaka bude riešený triednym učiteľom individuálne.
        • Opúšťanie školskej budovy počas vyučovania je zakázané. V prípade odchodu na žiadosť zákonného zástupcu žiak oznámi túto skutočnosť triednemu učiteľovi, prípadne učiteľovi, s ktorým má vyučovaciu hodinu písomne, alebo telefonicky
        • V čase výchovno-vzdelávacích aktivít školy, žiak je povinný dodržiavať školský poriadok  v plnom rozsahu a za nedodiavanie budú žiakovi udelené výchovné opatrenia.
        • Riešenie priestupkov žiaka po vyučovaní, mimo výchovno-vzdelávacích aktivít školy je v plnom rozsahu v kompetencii zákonného zástupcu a príslných orgánov.

         

        2.3 Uvoľňovanie žiaka z vyučovania

         

        • Na vyučovanie dochádza žiak pravidelne a včas.
        • Žiaci sú povinní dodržiavpovinnú školskú dochádzku.Vyučovanie je možné vymeškať len pre chorobu a vážnu udalosť v rodine. Ak žiak nemôže prísť do školy pre vopred známu príčinu, požiada na základe písomného ospravedlnenia od rodiča o uvnenie z vyučovania. Uvoľnenie z jednej vyučovacej hodiny povuje príslušný učiteľ, triedny učiteľ uvoľňuje z viacerých vyučovacích hodín. Neospravedlnenú neprítomnosť a podozrenie zo zanedbávania školskej dochádzky škola hlási príslušnému sociálnemu odboruNeprítomnosť žiaka v škole rieši Smernica o neprítomnosti žiakov na vyučovaní na SŠI Prakovce.
        • Pred skončením vyučovania platí zákaz vychádzania žiakov z budovy školy bez sprievodu učiteľa alebo rodiča. Pri odchode žiaka z vyučovania počas dňa bude žiak uvoľnený na základe písomnej žiadosti rodiča, prípadne telefonického rozhovoru s rodičom.
        • Ak neže zo zdravotných dôvodov cvičiť na hodine telesnej výchovy, je povinný ospravedlniť sa vyučujúcemu a odovzdať mu doklad od ošetrujúceho lekára alebo od rodičov. Ospravedlnenie od rodičov platí len na jednu vyučovaciu  hodinu .
        • Oslobodenie odvyučovania z niektorého predmetu určuje riaditeľ školy iba na základe písomného posúdenia lekára a písomnej žiadosti zákonného zástupcu.

         

        2.4   Správanie sa žiakov cez prestávky

         

        • Na začiatku vyučovania pozdravia žiaci učiteľa povstaním z lavíc.
        • Počas malých prestávok sa žiaci zdržujú v triede a pripravujú sa na ďaiu hodinu.
        • Počas   veľkej prestávky trávia čas na chodbách a riadia sa pokynmi dozorkonajúceho učiteľa, v prípade priaznivého počasia odchádzajú na školký dvor. 
        • Počas malých prestávok si žiaci odkladajú pomôcky z predchádzajúcej vyučovacej hodiny a pripravujú si pomôcky na ďaiu hodinu.
        • Cez prestávku sa žiaci zdržujú v priestoroch WC len nevyhnutne potrebný čas a svojím správaním nesmú ohroziť svoju  bezpnosťani bezpnosť  iných
        • Papiere a odpadky odhadzujú žiaci do košov. Je prísne zakázané odhadzovať ich do záchodových mís, pisoárov, umývadiel a voľne nechať pohodené v školskom areáli.
        • Žiak svojvoľne nevstupuje do priestorov sekretariátu školy.
        • Cez prestávky sa žiaci disciplinovane presunú k triede alebo odbornej učebni, dielni určenej v rozvrhu hodín pre nasledujúcu vyučovaciu hodinu, kde čakajú na príchod vyučujúceho.
        • Po skončení poslednej vyučovacej hodiny a obnove poriadku na svojom mieste, žiak opustí na pokyn vyučujúceho triedu, v šatni sa disciplinovane oblečie, prezuje a opustí školskú budovu.
        • Počas prestávok je zakázané naháňať sa, biť sa, behať a skákať po laviciach, kričať a inak sa neslušne správať, a tak ohrozovať svoju bezpečnosť a bezpečnosť ostatných.   
        • Žiak rešpektuje zákaz fajčenia, používania alkoholických nápojov, drog a iných omamných látok v škole i v celom areáli školy. Prinesenie cigariet, alkoholu, drog, prípadne iných omamných látok do areálu školy sa považuje za hrubé porušenie školského poriadku. 
        • Po dovŕšení 14. roku života je žiak trestnoprávne zodpovedný za svoje činy. To znamená, že  priestupky a prečiny bude riešiť polícia a budú zaznamenané v jeho registri trestov.

         

        Správanie žiakov mimo školy

         

        • Každý žiak je žiakom školy aj mimo vyučovania a vyučovacieho času a aj v čase prázdnin, preto jeho správanie je posudzované podľa tohto školského poriadku aj v uvedenom čase.

         

        2.5   Odchod zo školy

         

        • Po skončevyučovania uprace každý žiak svoje  miesto, vyloží stoličku.
        • Týždenník skontroluje stav triedy (čistotu, zatvorenie okien, uzavretie vody, zhasnutie svetla) a postará sa o čistotu tabule.
        • Na pokyn učiteľa žiaci odchádzajú podľa rozpisu  ku školskej jedálni na obed, krúžkovú činnosť, alebo domov.
        • Ak zistí žiak akúkoľvek stratu, ohlási to vyučujúcemu alebo triednej učiteľke. Nájdené veci sa odnášajú do kancelárie sekretariátu školy.
        • Žiak z rôznych príčin môže opustiť budovu školy len nazáklade písomnej žiadosti zákonného zástupcu alebo po telefonickom oznámení zákonnému zástupcovi.

         

        2.6    Povinnosti týždenníkov

         

        • Týždenníkov určuje každý týždeň triedny učiteľ. Skupinu týždenníkov tvoria dvaja žiaci. Týždenníci pred vyučovaním skontrolujú poriadok v triede.
        • Triedna služba utiera tabuľu. Služba dbá o čistotu triedy.  Hlási triednemu učiteľovi poškodzovanie triedy. Po príchode do triedy prehliadne učebňu a tak isto po skončevyučovania, dozerá na čistotu a poriadok.
        • Cez veľkú prestávku zostávatýždenníci v triede a postarajú sa o poriadok v triede.

         

        • Po skončevyučovania týždenníci kontrolujú stav triedy.

         

        •    Podľa závažností neplnenia si týždenníckych povinností triedny učiteľ uloží žiakovi príslušné výchovné opatrenie.

         

                                    3 Práva a povinnosti rodičov

         

        • Rodičia sú povinní poskytovať škole aktuálne kontaktné adresy, telefónne čísla do zamestnania a domov, e-mailové adresy a mobilné čísla (pre prípad choroby alebo iného ohrozenia dieťaťa).
        • Rodičia sú povinní informovať triednych učiteľov o zdravotných, prípadne iných ťažkostiach dieťaťa. Zatajenie takejto inforcie môže viesť k ohrozeniu zdravia dieťaťa, ale aj bezpnosti iných detí v skupine.
        • Zákonný zástupca je povinný komunikovať s pedagogickými zamestnancami a ostatnými zamestnancami školy korektne v súlade so zásadami slušného správania sa bez známok agresie, vyhrážania sa, bez slovných alebo fyzických útokov.
        • Rodičia sú povinní vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu a výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností. Taktiež sú povinní nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil.
        • Rodičia by mali byť v pravidelnom kontakte s vyučujúcimi prostredníctvom rodičovského združenia, telefonického prípadne emailového kontaktu.
        • Škola je povinná informovať rodičov o správaní a prospechu žiaka. Učiteľ oznamuje rodičom nielen nepriaznivé správy o ich deťoch, ale aj kladné hodnotenia a pochvaly.
        • Rodič má právo žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole poskytovali informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania. Má právo oboznámiť sa so školským vzdelávacím programom školy a školským poriadkom, zúčastniť sa výchovy a vzdelávania, byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy, má právo na poskytovanie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa.
        • Ak majú rodičia pochybnosti o správnosti klasifikácie, môžu do troch dní odo dňa, kedy sa dozvedeli výslednú známku, požiadať riaditeľa školy, aby bol žiak preskúšaný pred komisiou.
        • Vstup zákonného zástupcu do budovy školy bude umožnený za týchto podmienok:

                                a) zápis do knihy návštev

         

        b) stretnutie    s pedagogickým    zamestnancom   vopred dohodnuté 

        c) v mimovyučovacom čase

        • Zákonný zástupca žiaka vyjadruje súhlas so všetkými aktivitami v danom školskom roku 

        jedným informovaným súhlasom.

         

        4   Ochrana zdravia žiakov 

         

        • Žiaci sa chránia pred nákazlivými chorobami osobnou hygienou. Každý žiak ŠZŠ je povinný mať zdravotné vrecko, ktoré obsahuje mydlo, uterák a toaletný papier. Ruky si umýva vždy po použití WC a pred jedlom. Uterák si pravidelne vymieňa, minimálne raz za mesiac.  Všetci žiaci sú so zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia oboznámení na začiatku školského roka triednym učiteľom.
        • Každý žiak je povinný rešpektovať usmernenia učiteľov na predchádzanie úrazom.  V prípade úrazu alebo náhleho ochorenia žiak ihneď informuje vyučujúceho, dozor konajúceho učiteľa alebo inú dospelú osobu. Každý úraz sa zapíše do zošita úrazov. Ak žiak vymešká kvôli úrazu z vyučovania viac ako 3 dni, spíše sa Záznam o registrovanom úraze. 
        • Za bezpečnosť žiaka na vyučovaní zodpovedá učiteľ v triede alebo dozor konajúci učiteľ. Všetci žiaci sú povinní ich rešpektovať. Žiak je povinný počas prestávok, vyučovania ako i na podujatiach organizovaných školou chrániť svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov.  Žiakom sú zakázané všetky činnosti, ktoré sú zdraviu škodlivé – fajčenie, pitie alkoholických nápojov, používanie škodlivých látok. 
        • Pred odchodom na spoločenskú akciu alebo pri podozrení na prechovávanie omamných látok (cigarety, alkohol, drogy) môže vyučujúci skontrolovať obsah školskej tašky alebo batožiny žiaka. 
        • Pri úraze alebo nevoľnosti poskytne vyučujúci, určený ako zdravotník, žiakovi prvú pomoc, v prípade potreby zabezpečí lekársku pomoc. O úraze alebo ochorení informuje rodičov žiaka. Žiak ide na ošetrenie s pedagogickým zamestnancom školy alebo so zákonným zástupcom žiaka. 
        • Pri prechode žiakov z budovy na ihrisko a pri ceste späť vykonáva dozor vyučujúci telesnej výchovy alebo zastupujúci učiteľ.  Pri vychádzkach žiakov dbá o bezpečnosť nad žiakmi vyučujúci. 
        • Žiaci sa podrobujú hromadným a individuálnym lekárskym prehliadkam, v prípade ochorenia vyhľadajú lekára a rešpektujú jeho nariadenia. 
        • Žiak dbá v škole o svoju vlastnú hygienu, v triede na určenom mieste má uložené hygienické vrecko. 
        • Na hodiny telesnej výchovy sa žiaci prezliekajú v triedach a odchádzajú v sprievode vyučujúceho. Na konci vyučovacej hodiny opäť prichádzajú v sprievode vyučujúceho do triedy, kde sa prezlečú a skontrolujú všetky veci. Žiaci si nosia čistý cvičebný úbor a športovú obuv, ktorá im umožňuje bezpečné cvičenie. Cvičebný úbor si z hygienických dôvodov odnáša domov na konci týždňa. Ak žiak nemôže zo zdravotných dôvodov cvičiť jeden týždeň a kratšie, prinesie ospravedlnenie od zákonného zástupcu. Pokiaľ nemôže cvičiť dlhšie ako týždeň, musí vyučujúcemu predložiť ospravedlnenie od lekára.

         

        4.1  Žiakom je zakázané

         

        • Fajčiť vo všetkých priestoroch školy a aj pri činnostiach organizovaných školou.
        • Prinášať do školy alkoholické nápoje, cigarety, omamné látky a iné zdraviu škodlivé látky a používať ich v škole alebo pri činnostiach organizovaných školou.
        • Prinášať do školy veci ohrozujúce život a zdravie, ako aj veci, ktoré môžu rozptyľovať

        pozornosť ostatných žiakov pri vyučovaní.

        • Správať sa hrubo a agresívne, používať vulgárne výrazy, šikanovať a vyvíjať akýkoľvek nátlak či násilie voči spolužiakom i zamestnancom školy.
        • Brať mimo školy prístroje a iné predmety zo školy bez súhlasu riaditeľky školy.
        • V počítačovej  učebni  je zakázané  navštevovať www stránky, ktoré svojím obsahom odporujú všeobecne platným etickým normám – pornografia, erotika, rasizmus, xenofóbia, násilie.
        • Žiak má zakázané počas vyučovania a počas školských aktivít zhotovovať vizuálne a zvukové záznamy bez povolenia vyučujúceho, snímať a nahrávať zamestnancov školy a žiakov akoukoľvek audiovizuálnou technikou. Pedagogický zamestnanec má postavenie chránenej osoby podľa zákona 300/2005Z.z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov.
        • Žiakovi nie je dovolené obmedzovať alebo zneužívať iného žiaka fyzicky či psychicky ho týrať, zhotovovať videozáznamy porušujúce ľudské práva a ľudskú dôstojnosť a sú zakázané všetky formy a podoby šikanovania.

         

        5    Starostlivosť o učebnice, učebné pomôcky a školské zariadenie, budovu

              školy a okolie

         

        • Žiak je povinný šetriť školskú budovu, všetko vonkajšie a vnútorné zariadenie.
        • Platí zákaz popisovania stien v triedach, učebniach, sociálnych zariadeniach, 
        • Akékoľvek poškodenie z nedbanlivosti alebo úmyselné poškodenie (steny, dvere, WC, nábytok a pod.) je žiak alebo jeho zákonný zástupca povinný v plnej miere uhradiť alebo dať na vlastné náklady do pôvodného stavu, 
        • Ak žiak v priebehu šk. roka poškodí alebo stratí učebnicu, musí ju nahradiť novou. 
        • Kolektívy tried sa v kmeňových triedach starajú o estetickú úpravu triedy a sústavnú kontrolu stavu žiackeho nábytku (stoličky, stoly) a ostatného inventáru triedy.

         

        6   Výchovné   opatrenia

         

          1. Odmeny

        Žiakom školy sú poskytované tieto druhy odmien:

         

        1.   Individuálna ústna pochvala učiteľom, triednym učiteľom.

         

        2.   Pochvala pred žiackym zhromaždem, udelenie diplomu, vecnej odmeny – (napr.za

         

        vzornú reprezentáciu školy, za umiestnenie v súťaži, za výborný prospech...) .

         

        3.   Pochvala pred triedou za vzorné plnenie úloh, za aktívne vystupovanie a reprezentáciu školy.

        4.   Pochvala riaditeľkou školy.

         

          1. Opatrenia na posilnenie disciplíny
        1. Individuálne napomenutie učiteľom, triednym učiteľom.

         

        1. Pokarhanie žiaka učiteľom pred triedou (na polroka a na konci školského roka)

         

        1. Pokarhanie žiaka riaditeľom školy pred triedou (na polroka a na konci školského roka ) Udelenie napomenutia  a pokarhania triednym učiteľom a riaditeľom školy sa oznámi písomne rodičom.
        2. Zženie známky zo správania podľa zásad klasifikačného poriadku.
        3. Preradenie žiaka na inú školu (len so súhlasom rodičov).
        4. V prípade vážneho porušenia školského poriadku pedagóg, ktorý porušenie zistí, oznámi túto    skutočnosť triednej učiteľke a v spolupráci s ňou vyhotoví    zápis o porušení školského   poriadku, ktorý podpíšu všetci prítomní.
        5. Oznam s predvolaním riaditeľky a na pohovor sa pošle zákonnému zástupcovi. O pohovore sa spíše záznam, kde sa uvedú riešenia problému. V prípade neochoty rodiča spolupracovať sa priestupok prerokuje na pedagogickej rade a uloží sa výchovné opatrenie.

         

          1. Riešenie výchovných problémov počas vyučovacieho procesu a v čase činnosti mimoškolských aktivít žiakov

        1.  Vzniknuté výchovné problémy budú všetci pedagogickí zamestnanci a ostatní zamestnanci školy, riešiť nasledovne:

        a)  Nepedagogickí zamestnanci budú výchovný priestupok žiakov neodkladne hlásiť triednemu učiteľovi, službukonajúcemu učiteľovi, výchovnému poradcovi alebo vedeniu školy.

        b)  Pedagogickí zamestnanci môžu pred riešením priestupku o probléme predbežne diskutovať s triednym učiteľom, s výchovným poradcom alebo s vedením školy.

        2.  Každý problém sa musí objektívne prešetriť a vždy písomne zaznamenať. Každý učiteľ zhodnotí závažnosť problému a drobné prvotné porušenia školského poriadku rieši príslušný učiteľ ústnym individuálnym pohovorom so žiakom. O pohovore následne informuje triedneho učiteľa, ktorý si vedie evidenciu a problémy vyhodnocuje a rieši.

        3.  Pri porušení školského poriadku, ktoré presahuje možnosť riešiť ho ústnym individuálnym pohovorom so žiakom, rieši problém príslušný učiteľ s triednym učiteľom a výchovným poradcom. 

        4.  Pri ďalšom opakovanom alebo závažnom porušení vnútorného poriadku školy, informuje príslušný učiteľ triedneho učiteľa. Triedny učiteľ ihneď konzultuje celý problém so žiakom a písomne predvolá rodiča žiaka na individuálny pohovor do školy. Spolu s rodičom vždy príde na pohovor aj žiak. Triedny učiteľ spolu s príslušným učiteľom vyhotoví písomný záznam z predvolania rodiča a následnej diskusie, ktorý dá podpísať účastníkom pohovoru. Originál si ponechá, jednu kópiu odovzdá rodičovi žiaka. V prípade, ak rodič odmietne podpísať záznam, učiteľ ho požiada o písomné vyjadrenie k problému, ktoré rodič vlastnoručne napíše a podpíše. V prípade, ak aj to rodič odmietne, učiteľ v poznámke záznamu zaškrtne jeho odmietnutie a požiada k tomu rodiča o podpis.

        5.  Pri ďalšom opakovanom závažnom výchovnom probléme informuje triedny učiteľ riaditeľa školy, ktorá predvolá rodičov žiaka spolu so žiakom na pohovor. Pohovoru sa okrem nich zúčastnia aj triedny učiteľ a výchovný poradca, prípadne aj príslušný učiteľ, ktorý začal riešiť výchovný problém. Celý problém sa objektívne prešetrí výpoveďami, prípadne sa doloží predchádzajúcimi záznamami. Na príslušnom písomnom zázname oznámi riaditeľ školy rodičovi návrh výchovného opatrenia. Zápis všetci účastníci podpíšu, kópiu dostane aj rodič žiak

         

         

        6.  Pri objektívnom prešetrovaní problémov môže požiadať príslušný učiteľ, triedny učiteľ a riaditeľ školy o písomné výpovede ďalších žiakov – svedkov udalosti, aby sa predišlo manipulácii svedeckých výpovedí žiakov a následným konfliktom s rodičmi žiakov.

        7.  Na štvrťročných pedagogických radách navrhuje písomné oznámenia o porušení školského poriadku školy pre rodičov triedny učiteľ. Každé oznámenie musí byť doložené predchádzajúcim písomným záznamom triedneho učiteľa o pohovore s rodičom a podpisom rodiča.

         8.  Na polročných pedagogických radách navrhuje triedny učiteľ hodnotenie správania žiaka, a to po prerokovaní s učiteľmi, ktorí v triede vyučujú. Hodnotenie správania žiaka po prerokovaní v pedagogickej rade schvaľuje riaditeľ školy.  

        9.  Pochvaly a iné výchovné opatrenia sa zaznamenávajú v triednom výkaze. Udelenie zníženého stupňa zo správania sa odôvodní v triednom výkaze.

         10.  Neuzavreté výchovné problémy sa posúvajú na riešenie do najbližšieho hodnotiaceho obdobia alebo na mimoriadnu pedagogickú radu.

        12.  Ak vznikne podozrenie, že žiak je pod vplyvom omamnej látky, zabezpečí vedenie školy poskytnutie prvej pomoci, oznámenie rodičovi a privolanie zdravotnej starostlivosti. Ďalšie riešenie zdravotného stavu preberá zdravotnícke zariadenie.

        13.  V prípade neprimeraného, či neovládateľného agresívneho správania sa žiaka, ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov alebo zamestnancov školy, poskytne škole asistenciu privolaná polícia, záchranná služba a je privolaný zákonný zástupca žiaka. Toto ochranné opatrenie slúži na upokojenie žiaka. O dôvodoch a priebehu ochranného opatrenia vyhotoví riaditeľ školy písomný záznam

         

        Hodnotenie a klasifikácia sa riadi Metodickým pokynom  č. 19/2015 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov s mentálnym postihnutím – primárne vzdelávanie.

         

                7 Ochranné opatrenia

         

        1. Ak žiak svojim správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, ostatných účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným účastníkom výchovy a vzdelávania vzdelávanie, riaditeľka školy, môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania, umiestnením žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Riaditeľka školy bezodkladne privolá:

         

        a) zákonného zástupcu

        b) zdravotnú pomoc

        c) Policajný zbor

         

        2. Ochranné opatrenie slúži na upokojenie žiaka. O dôvodoch a priebehu ochranného opatrenia vyhotoví riaditeľka školy písomný záznam.

         

        7.1 PODMIENKY PRE ZAISTENIE BEZPEČNOSTI A OCHRANY ZDRAVIA ŽIAKOV A ICH OCHRANY PRED SOCIÁLNO - PATOLOGICKÝMI JAVMI, DISKRIMINÁCIOU ALEBO NÁSILÍM

         

        1. Bezpečnosť a ochrana zdravia

        Škola pri výchove a vzdelávaní, pri činnostiach priamo súvisiacich s výchovou a vzdelávaním a pri poskytovaní služieb - prihliada na základné fyziologické potreby detí a žiakov, (organizácia vyučovania, rozvrh hodín)

        • vytvára podmienky na zdravý vývin žiakov a na predchádzanie sociálnopatologických javov, zaisťuje bezpečnosť a ochranu zdravia žiakov,
        • poskytuje nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov,
        • vedie evidenciu školských úrazov detí a žiakov, ku ktorým prišlo počas výchovnovzdelávacieho procesu a pri činnostiach organizovaných školou; pri vzniku školského úrazu vyhotovuje záznam o školskom úraze.

         

        1. Ochrana pred sociálnopatologickými javmi

        DROGY

        Škola plní úlohu školského poradenstva, kde je určený koordinátor prevencie socláno - patologických javov, ktorý spolupracuje s výchovným poradcom školy a ostatnými triednymi učiteľmi. Škola zabezpečuje koordináciu prevencie a poskytuje preventívne konzultácie žiakom a ich zákonným zástupcom.

        Škola spolupracuje s preventívnymi poradenskými zariadeniami, zaoberajúcimi sa prevenciou (Pedagogicko – psychologická poradňa)

        Škola uplatňuje v oblasti ochrany a prevencie žiakov pred sociálno – patologickými javmi a omamnými látkami v súlade s Pedagogicko – organizačnými pokynmi MŠ SR a Národným programom boja proti drogám tieto opatrenia:

         

        a) Učitelia sú povinní priebežne monitorovať zmeny v správaní žiaka a v prípade oprávneného podozrenia prechovávania, distribúcie alebo užívania nelegálnych omamných prostriedkov škola bezodkladne privolá rodičov (zákonných zástupcov žiaka) a požiada o spoluprácu.

        b) Triedni učitelia sú povinní do plánu triednických hodín zaradiť problematiku drog a drogových závislostí v spolupráci so školským koordinátorom.

        c) V prípade podozrenia na užitie akejkoľvek návykovej látky v záujme ochrany zdravia života a integrity žiaka škola bude postupovať podľa nižšie uvedených zásad a krokov:

          • Pohovor žiaka s triednym učiteľom, školským koordinátorom, výchovným poradcom a riaditeľom školy
          • Predvolanie rodičov do školy
          • Návrh na psychologické vyšetrenie
          • V prípade odmietnutia vyšetrenia a spolupráce v zmysle predchádzajúcich bodov škola bude podozrenie na užitie, prechovávanie a distribúciu nelegálnych drog považovať za opodstatnené a bude postupovať v zmysle školského poriadku
          • V prípade pozitívneho výsledku škola odporučí rodičom alebo zákonným zástupcom žiaka spoluprácu s odbornými pracoviskami na drogovú problematiku (lekár – toxikológ) a bude postupovať tiež v zmysle školského poriadku
          • V prípade podozrenia na dílerstvo, škola okamžite bude informovať políciu.
          • Ak sa jedná o závislosť na droge, škola odporučí žiaka do starostlivosti protidrogového oddelenia psychiatrie a po liečení môže umožniť žiakovi dokončiť štúdium.

        DISKRIMINÁCIA, NÁSILIE

        Škola plní funkciu poradenstva a zabezpečuje prevenciu.  Výchovný poradca koordinuje spolu s triednymi učiteľmi všetky akcie zamerané na prevenciu proti diskriminácii a násiliu. Minimálne raz ročne výchovný poradca spolu s triednymi učiteľmi zisťuje medzi žiakmi prejavy diskriminácie a šikanovania. Triedni učitelia majú v svojich plánoch činnosti zahrnutú problematiku diskriminácie a boja proti násiliu. Škola spolupracuje aj s CPPPaP v Gelnici a PZ SR v Gelnici a Spišskej Novej Vsi a v prípade zistenia výskytu nežiaducej diskriminácie postupuje podľa nasledujúcich krokov:

        a) Pohovor s postihnutým žiakom – zabezpečí výchovný poradca

        b) Pohovor so žiakmi prejavujúcimi diskrimináciu resp. násilie voči spolužiakovi (výchovný poradca)

        c) V prípade potreby kontaktuje škola CPPPaP, v spolupráci s ktorou zabezpečuje pravidelné stretnutia triedy s psychológom.

        d) Pri závažnom prejave diskriminácie resp. použitia násilia voči spolužiakovi škola postupuje v zmysle školského poriadku .

         

                8 Záverečné ustanovenie

         

        1.    S obsahom  Školského poriadku  školy oboznámili   žiakov  školy triedni učitelia.

               Školský poriadok dopĺňa Pracovný poriadok školy, Organizný  poriadok  školy a ďalšie smernice.

        2.  Zmeny a doplnky Školského poriadku schvaľuje riaditeľ školy po prerokovaní na Pedagogickej rade, pracovných poradách.

         

        3.   Školský poriadok bol prerokovaný Pedagogickou radou školy dňa 25.2.2019.

         

        4.   Školský poriadok  nadobúda platnosť a účinnosť dňa 1.3.2019.

         

        Týmto dňom sa ruší Školský poriadok zo dňa 1.10.2017.

         

        Riaditeľka školy : PaedDr.Drahoslava Vaščáková

    • Kontakty

      • Śpeciálna základná škola
      • 0534821427 0534874115 0534874390
      • Kováčska 12 056 01 Gelnica Slovakia
      • Špeciálna základná škola Gelnica je súčasťou Spojenej školy internátnej v Prakovciach, Breziny 256, 05562 Kontakt: Riaditeľka školy : PaedDr.Drahoslava Vaščáková Email: riaditelssiprakovce@gmail.com, 0915971646
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje