Dňa 21.2.2020 sa na našej škole uskutočnil karneval, na ktorom sa naši šikovní žiaci predviedli nielen v pekných maskách, ale aj v súťažných disciplínach a tanečných kreáciách.
KARNEVAL
- 2
Predvianočné prípravy
Vianočná besiedka
Vianoce sú každý rok, ich okúzľujúce čaro sa nedá ničím nahradiť ani napodobniť. Je to obdobie, ktoré má neopísateľnú silu pre každého, kto sa na Vianoce nepozerá len očami, ale i srdcom. Je príležitosťou zastaviť sa, stíšiť sa a pozrieť sa do hĺbky svojej duše. Vianoce sú od nepamäti časom keď niečo nové prichádza a niečo nové sa rodí.
5
Voda pre život - život pre vodu 2019
V rámci celoslovenskej súťaže "Voda pre život - život pre vodu 2019" v literárnej tvorbe sa žiaci našej školy umiestnili na: 1. miesto (V. Giňová) 3. miesto (E. Girga). Organizátorom bolo mesto Trstená.
Šprincove Krompachy
Dňa 3.12.2019 sa dve žiačky našej školy zúčastnili súťaže v prednese poézie a prózy s názvom Šprincove Krompachy. Obe žiačky nás úspešne reprezentovali a vo svojej kategórii získali prvé a druhé miesto. Blahoželáme!
Vianočné tvorenie s deťmi zo VI. A
- 3
Haloween
13.11.2019 sa uskutočnila haloweenska párty, kde svoje strašidelné kreácie predviedli nielen žiaci, ale aj učitelia.
Gelnická dúha
Naši žiaci si 13.11.2019 prevzali ocenenia, ktoré získali v rámci štvrtého ročníka okresnej výtvarnej súťaže " Gelnická dúha" - Matúš Girga, Sára Móorová,Silvia Schmiedlová. Silvia, za výtvarnú prácu získala cenu primátora mesta. Blahoželáme našim žiakom za úspešnú reprezentáciu školy a zároveň ďakujeme pedagógom za ich kvalitnú prípravu žiakov na výtvarné súťaže.
Ďakujeme
„Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“
- 3
Téma – „Inšpirujúci žiaci, tvorivá myseľ: 145. výročie narodenia Jozefa Gregora Tajovského“.
Naša škola sa 28. októbra 2019 zapojila do súťaže o najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice, ktorá bola vyhlásená Slovenskou pedagogickou knižnicou. Na tohtoročný Medzinárodný deň školských knižníc sa naši žiaci veľmi tešili. Dozvedeli sa, že vyučovanie v škole bude zaujímavé a netradičné. Čítanie, písanie a tvorba výtvarných prác sa v tento deň stala zábavnou aktivitou pri stmeľovaní žiackeho kolektívu, vytváraní priateľskej atmosféry v jednotlivých triedach.
Pani učiteľky sa svojich úloh zhostili vynikajúco, pripravili si netradičné formy práce s knihou. Žiaci pracovali na aktivitách v skupinách podľa tried. Vytýčené ciele plnili v jednotlivých zaujímavých úlohách. Každá trieda si vopred vybrala jednu knihu od spisovateľa J. G. Tajovského, a tak sa mohli žiaci zážitkovým čítaním preniesť do deja a života hlavných hrdinov.
Priebeh podujatia
Žiaci si vybrali knihy od spisovateľa J. G. Tajovského a odobrali sa do svojich tried, kde sa už netrpezlivo pripravovali na plnenie úloh.
Trieda: VI. A : počet žiakov 7
Pani učiteľka vybrala v tejto triede aktivity primerane veku a mentálnemu postihnutiu žiakov, tak aby ich mohli zvládnuť. Porozprávala o spisovateľovi, o jeho neľahkom živote v mnohopočetnej rodine. Žiaci so záujmom počúvali, pretože aj oni pochádzajú z mnohopočetných rodín a sociálne znevýhodneného prostredia. Vedia sa mnohokrát vžiť do takýchto príbehov. Predstavili si poviedku o neľahkom osude Mary a jej detí. Túto poviedku Horký chlieb si najprv prečítali. Potom sa mali zahrať a vžiť sa do situácie troch detí a obetavej matky. Po tejto aktivite sa rozprúdila živá diskusia. Žiaci vyjadrili nespokojnosť, smútok nad úbohými deťmi, ale aj ich láskavou a starostlivou matkou, ktorá to mala naozaj v živote ťažké. Bol to príbeh, ktorý sa im páčil, no veľmi ich zarmútilo to, aký smutný záver si autor zvolil.
Žiačka tejto triedy sa výborne zhostila výtvarnej aktivity. Vybrala si, že nakreslí chatrný domček, v ktorom bývala Mara so svojimi deťmi. Domček nakoniec vymaľovala a vyjadrila svoje emócie vo vzťahu k domu, v ktorom žila táto rodina.
V ďalšej aktivite žiaci tvorili poster. Pozostával z niekoľkých častí: Detstvo, štúdia, rodina, pôsobenie, tvorba spisovateľa J. G. Tajovského a nakoniec rozbor poviedky Horký chlieb. Na záver si žiaci mohli vymaľovať pochvalný list ako odmenu za svoje úsilie.
Trieda: VII. A: počet žiakov 8
Žiaci tejto triedy si vybrali poviedku Mamka Pôstková. Spoločne si čítali a porozprávali príbeh mamky Pôstkovej, ktorá mala ťažký život a s námahou si zarábala na chlieb. Nie jednoduchý život tejto hlavnej hrdinky a jej osudu si deti veľmi rýchlo vedeli predstaviť a ocenili dobré srdce a poctivosť chudobnej ženy aj napriek ťažkému osudu.
Po zážitkovom čítaní sa pustili do tvorby plagátu, na ktorý nakreslili ustarostenú mamku Pôstkovú.
Trieda: VIII. A: počet žiakov 10
Najstarší žiaci našej školy si čítaním divadelnej hry Statky Zmätky priblížili život dvoch rodín, ktorým boli prednejšie peniaze ako skutočná láska ich detí. Rozborom tejto veselohry sa vzájomne utvrdili v názore, že peniaze nie sú všetko. Na záver vytvorili poster, na ktorý nalepili fotografie tejto divadelnej hry. Určili hlavné postavy diela a zahrali si ich role. Na chvíľu sa z nich stali herci. Svojej hereckej úlohy sa zhostili tak, ako najlepšie vedeli a ocenili krásu hereckého povolania. Takýmto zaujímavým spôsobom sa zároveň dozvedeli, čo je to divadelná hra.
Sprievodnou akciou tohto dňa bola výstavka prác žiakov, umiestnená na nástenke v priestoroch chodby. Odmenou nám neboli vecné ceny, ale pocit spokojnosti, radosti, úsmev na tvárach našich žiakov, ktorý si odniesli domov.
Spracovala: Mgr. M. Humeňanská
Dňa: 3.11.2019
Výstavky jesenných plodov
Príprava výstavky jesenných plodov žiakov V.III triedy pod vedením triednej učiteľky Mgr. A. Gažovej.
Október -Mesiac úcty k starším
Október – mesiac, pre ktorý je príznačné zafarbenie prírody do najkrajšieho šatu plného farieb i posledných teplých lúčov slniečka. Október – mesiac, kedy nielen staršia generácia vníma vlastný vek a obhliada sa v spomienkach do zapísaných stránok knihy života, ale aj mladšia generácia si väčšmi uvedomuje pevné miesto, ktoré v ich živote zaslúžene patrí starým či prastarým rodičom. Úcta k človeku je veľmi dôležitá a nielen v tomto mesiaci. Je prejavom slušnosti človeka a mala by byť súčasťou každého z nás.
Básnička o starých rodičoch
Natrhám si kvety pod lesom na stráni,
vám starí rodičia, kytku dám do dlaní.
Hoc vlas vám šedivie a zrak sa zakalí,
prijmite od detí najkrajšie pozdravy.
Prijmite kytičku, čo slzou prevlhla
aj mne sa tískajú slzy tiež do hrdla.
Nech sa vám predĺži životná vaša púť,
želáme zo srdca, vaša vnučka i vnuk.Aj žiaci našej školy si pripomenuli tento sviatok krátkym kultúrnym programom, v ktorom sa im milým slovom a piesňami poďakovali za ich nežné slová, pohladenie, skúsenosti, ktoré nám každý deň odovzdávajú.
"HOVORME O JEDLE"
Aj v tomto roku sa v týždni od 14. do 18. októbra naša škola zapojila do súťaže „Hovorme o jedle“.
Naši žiaci sa podieľali na príprave troch súťažno-vzdelávacích aktivít a nezabudli ani na výtvarnú súťaž „Chutné maľovanie“.
1
Záložka do knihy
Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave a Knižnica Jiřího Mahena v Brne vyhlásili k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc 10. ročník česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy: List za listom- baví ma čítať.
Cieľom projektu je nadviazanie kontaktov medzi slovenskými a českými základnými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Do tejto milej aktivity sme sa opäť zapojili aj my, žiaci Špeciálnej základnej školy. Myšlienka, urobiť radosť niekomu inému, žiakov veľmi zaujala. V septembri nám bola pridelená Špeciálna základná škola Krupina v okrese Banská Bystrica. Touto cestou sme aj najmenších žiakov motivovali k čítaniu kníh a k hľadaniu si nových kamarátov z tejto pridelenej školy. Záložky žiaci vyrábali s veľkým nadšením a použitím ľubovoľnej techniky podnietili svoju fantáziu. Spolu s darčekmi a krátkym pozdravom sme poslali naše výtvory. Záložky budú pekným doplnkom v knižkách a každá bude pripomínať malé umelecké dielo.
Dňa: 15.10.2019
Spracovala : Mgr. Monika Humeňanská
Jesenná úprava školského pozemku
Privítanie nového školského roku 2019 / 2020
Vítam Vás všetkých opäť v škole! Dva mesiace prázdnin plné zážitkov , sladkého „ničnerobenie“, prešli do spomienok. Načerpali ste nové sily, aby ste sa mohli venovať tomu, čo vás v škole každoročne čaká – vyzbrojiť sa vedomosťami a zručnosťami, poznávať nové pravidlá a zásady, ktorými sa budete riadiť v živote. Začiatok školského roka je dobrým dôvodom na to, aby sme spoločne začali prácu, ktorá má zmysel a bez ktorej by sa celá naša spoločnosť nemohla hýbať dopredu. Očakávate, že sa stretnete v škole so svojimi spolužiakmi, že budete mať nové predmety, nových učiteľov. Alebo, že vám školský rok rýchlo ubehne, že pôjdete na výlety a exkurzie, že budete mať veľa nových zážitkov, na ktoré sa spomína celý život. Milí žiaci, želám vám, aby ste našli správnu mieru medzi učením a odpočinkom, povinnosťami a relaxom. Iba tak budete mať radosť sami zo seba a radosť vašich blízkych vám určite tiež príde vhod. Z tohto postu vám môžem povedať, že vás budú učiť tí najlepší učitelia, ktorí majú úprimnú snahu nielen naučiť vás novým vedomostiam, ale vypočuť vás, poradiť vám, pomôcť. Usilujte sa sami svojim dobrým správaním, tvorivosťou a aktivitou urobiť si zo školy svoju srdcovú záležitosť. Milí učitelia, kolegovia, želám vám veľa zdravia, tvorivých síl, pracovného elánu, aby ste sa spolu so svojimi žiakmi po celý školský rok tešili z úspechov a pokrokov, ktoré sa vám podarilo dosiahnuť. Želám vám, aby vás vaši žiaci rešpektovali, vážili si vás, mali vás radi. To sú tie pocity, pre ktoré každodenne predstupujeme pred svojich žiakov a sadáme si za školskú katedru znova a znova.
Didaktické hry
Do galérie Didaktické hry boli pridané fotografie.
VYHODNLOTENIE DIDAKTICKÝCH HIER V PRÍRODE
TEORETICKÁ ČASŤ:
Dňa 14.6.2019 prebehla teoretická príprava „Didaktických hier“ pre V.A triedu, X.C triedu . Táto príprava prebehla podľa vopred pripraveného plánu didaktických hier v prírode a prebrala som:
- varovné signály a činnosť žiakov po varovaní
- evakuáciu školy v prípade ohrozenia / požiar/ - postup opustenia školy, únikové východy
- oboznámenie sa s lekárničkou a jej využitie
- postup ošetrenia jednoduchých poranení – ošetrovali sme /obväzovali / prsty, ruku, nohu, hlavu
- privolanie pomoci k zranenému- telef. čísla zdravotnej pomoci 155,112,
- vedomosti o svojej škole a okolí školy
- adresa bydliska a školy
- správanie sa k ostatným zvieratám a ich ochrana
- choré zvieratá vo voľnej prírode
- dopravné prostriedky
- pravidlá správania chodca na cestných komunikáciach a činnosť na svetelné znamenia
- disciplína, poriadok a ohľaduplnosť pri praktických činnostiach /vznik úrazu v priestore školy/
PRAKTICKÁ ČASŤ:
Dňa 14.6.2019 sa uskutočnili „ Didaktické hry“- zástupkyňa školy vyhlásila poplach z dôvodu vzniku požiaru a vzniku nebezpečenstva ohrozenia žiakov. Po vyhlásení poplachu boli žiaci oboznámení Mgr. Miklušom a Mgr. Hudákovu s možnosťami prechádzania požiaru, ako i následnej evakuácie. Taktiež prebehla praktická ukážka hasiacich prístrojov: druhy, a ich použitie. Žiaci boli oboznámení s poskytnutím prvej pomoci pri popáleninách, ktoré vzniknú ako dôsledku požiaru, s telefónnymi číslami , ktoré použijú v prípade vzniku požiaru: na prvom stanovišti : „RIEŠENIE MIMORIADNYCH UDALOSTÍ – CO“
Na druhom stanovišti: „DOPRAVNÁ VÝCHOVA“- Mgr. Gažová oboznámila žiakov s pravidlami cestnej premávky, dopravnými značkami - / hlavná cesta, železničné priecestie so závorami, svetelná signalizácia pre autá, chodcov i cyklistov/. Zopakovali si vybavenie bicykla i vhodné oblečenie cyklistu. Vyskúšali si prechod cez križovatku.
Na treťom stanovišti: „ZDRAVOTNÁ PRÍPRAVA“ - Mgr. Humeňanská predviedla protišokovú polohu, pripomenula telefónne čísla 112,155 prvej pomoc. Žiaci si osvojili ošetrovanie úrazu = zlomeniny končatiny, poranenie hlavy a pod. Popísali vybavenie lekárničky. Žiaci aktívne demonštrovali ošetrovanie rán, ako privolajú prvú pomoc a pod.
Žiaci si vyskúšali a boli oboznámení s požívaním dezinfekčných prostriedkov. Žiaci boli oboznámení ako sa ošetruje pleť po úpale, uštipnutí kliešťom , komárom.
Na štvrtom stanovišti: „POHYB A POBYT V PRÍRODE A JEJ OCHRANA“- Mgr. Hudáková oboznámila a prakticky ukázala žiakom manipuláciu s bylinkami v prirodzenom stave a vysušené . Zopakovali si postup pri príprave čaju a upevnili si poznatky a zručnosti aj zo zdravotnej prípravy a oboznámila som ich s významom poľovníctva. Žiaci mali možnosť prezrieť parožie srny, kostru hlavy jazveca , vábničku na srny a jelene si vyskúšali aj prakticky, nazbierali sme bylinky a lesné plody v areály školy / kostihoj lekársky, materina dúška, pŕhľava dvojdomá, skorocel kopijovitý , baza čierna, jahody lesné, čučoriedky a iné/. Oboznámili sa s bezpečnostnými opatreniami pri pobyte a pohybe v prírode a ochrany pred poštipnutím kliešťom, ukázali sme si ako sa bezpečne zakladá oheň v prírode a ako ho bezpečne uhasiť, žiaci demonštrovali vytvorenie ohniska a ako sa dá zapáliť oheň bez zápaliek. Zopakovali sme si aké hady žijú v našich lesoch a záhradách a ako ich rozlišujme. Precvičili sme si prácu s buzolou a určovanie S – Severu a ako sa dá aj pomocou prírodných daností určiť svetová strana N – norton- sever : tvar mraveniska, vetvičky stromu.
Žiaci podľa tried tvorili družstvá a na každom stanovišti po splnení pripravených úloh získali body a po sčítaní boli vyhodnotení a každá trieda i žiak získali sladkú odmenu.
Didaktické hry boli ukončené a vyhodnotené Mgr. Hudákovu, ktoré informovali zástupkyňu školy Mgr. Humeňanskou o priebehu a výsledkoch účelového cvičenia a didaktických hier a ukončila ich 3 – krát hurá!!!
Didaktické hry v prírode splnili svoj cieľ a žiaci sa opäť naučili niečo nielen teoretickej, ale aj praktickej časti.
POČET ŽIAKOV: 7 ŽIAKOV
Pedagogický dozor: Mgr. Katarína Hudáková – V.A trieda
Mgr. Jozef Mikluš – X.C trieda
Mgr. Dana Dorková – pedagogický asistent
Mgr. Katarína Hudáková zodpovedná za didaktické hry
Vypracovala dňa: V Gelnici 14.6.2019
ÚČELOVÉ CVIČENIE
Do galérie ÚČELOVÉ CVIČENIE boli pridané fotografie.
Účelové cvičenie pre žiakov 5.- 9. ročníka začalo o 8.00 hod vyhlásením cvičného požiarneho poplachu – únik plynu v kotolni školy nachádzajúcej sa v suterénnej časti objektu. V čase o 8.35 hod. boli žiaci evakuovaní z ohrozených priestorov – opustenie školskej budovy v zmysle požiarne evakuačného plánu. Žiaci boli sústredení na priestranstve pred školou, kde bola vykonaná kontrola počtu žiakov a ich pripravenosti. Presun žiakov od objektu školy smerom na miesto konania ÚC . V čase od 9.50 - 12.00 hod. žiaci plnili úlohy na jednotlivých stanovištiach: 1. riešenie mimoriadnych situácií – varovné signály 2. dopravná výchova - dopravné značky 3. poskytnutie prvej pomoci zranenému spolužiakovi 4. bezpečné správanie v prírode a jej ochrana.
Cieľom ÚC bolo preveriť a prakticky uplatniť vedomosti a znalosti nadobudnuté zo zdravotnej prípravy, upevniť zásady pohybu a pobytu v prírode a jej ochrany, riešenie mimoriadnych situácii a rozvíjanie vytrvalosti a telesnej kondície.
V Gelnici 14.6.2019
Vypracoval : Mgr. Monika Humeňasnká vedúci ÚC
DEŇ OTCOV
Do galérie DEŇ OTCOV boli pridané fotografie.
DEŇ OTCOV
Tradične každoročne tretia júnová nedeľa patrí otcom. Tento rok im patrí dátum 16. júna 2019. Ide o medzinárodný deň, takže sa neoslavuje len na Slovensku, ale aj v mnohých ďalších krajinách na svete. V tento deň sa oslavuje otcovstvo a takzvaným hlavám rodiny sa vzdáva úcta. V našich končinách sa mu zatiaľ nepripisuje veľká dôležitosť, ide skôr o symbolické pripomenutie. Tento sviatok si pripomenuli aj žiaci našej školy. Pod vedením triednych učiteľov si pre svojich otcov pripravili prekvapenie v podobe srdečného pozdravu. Zapojili sa do tejto milej aktivity vzájomnou spoluprácou. Žiaci V. A a IX. B pri tejto príležitosti vyrobili plagát venovaný všetkým otcom. V triede si porozprávali o úlohe otca v rodine a pozitívnych vlastnostiach, ktoré by mal mať každý otec.
Dátum:13.06.2019
Vypracovala: Mgr. M. Humeňanská
Oznam
Riaditeľka školy týmto oznamuje, že v zmysle § 150 ods. 5 zákona NR SR č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov a § 3 ods. 10 Vyhlášky MŠ SR č. 231/2009 Z. z. podrobnostiach a organizácii školského roka v znení vyhlášky č. 518/20010 Z.z. udeľuje na deň 6.6.2019 a 7.6.2019 riaditeľské voľno z dôvodu rekondičného dňa zamestnancov SŠI.
Vyučovanie sa začína 10.6.2019. Školský internát bude opäť otvorený od 10.6.2019.
Oznam
OZNAM
Riaditeľka školy týmto oznamuje, že v zmysle § 150 ods. 5 zákona NR SR č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov a § 3 ods. 10 Vyhlášky MŠ SR č. 231/2009 Z. z. podrobnostiach a organizácii školského roka v znení vyhlášky č. 518/20010 Z.z. udeľuje na deň 15.5.2019 riaditeľské voľno z dôvodu krajského metodického dňa.
Vyučovanie sa začína 16.5.2019.
..........................................................
Riaditeľka školy
PaedDr. Drahoslava Vaščáková